Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas dėl krepšininko Ž. Ilgausko pilietybės netekimo: „Nereikia klaidinti žmonių“

Asmuo, įgydamas Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pilietybę, savanoriškai atsisako kitos šalies pilietybės, jos iš to žmogaus niekas neatima, „Žinių radijui“ sakė Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas.

Diskusija dėl dvigubos pilietybės Lietuvoje kilo po to, kai paaiškėjo, jog vienas iškiliausių krepšininkų, Žydrūnas Ilgauskas, gyvenantis ir dirbantis JAV, nebetenka Lietuvos pilietybės.

„Nereikia klaidinti visuomenės kalbant apie tai, kad pilietybė yra atimama. Iš tiesų pilietybės yra atsisakoma“, – laidoje „Dienos klausimas“ antradienį sakė D. Žalimas.

Jungtinių Amerikos Valstijų natūralizacijos priesaiką – priesaiką, kurią duoda asmuo, įgydamas Jungtinių Amerikos Valstijų pilietybę:

„Šiuo aš pareiškiu ir prisiekiu, kad aš absoliučiai ir visiškai atsisakau ir išsižadu bet kokių ištikimybės ir lojalumo ryšių su bet kuriuo užsienio valdovu, suverenu ar valstybe, kuriai aš buvau pavaldus ar kurios piliečiu buvau. Toliau priesaikos tekstas eina, kad būsiu ištikimas tik Jungtinėms Amerikos Valstijoms“, – kalbėjo D. Žalimas.

„Galima būtų paklausti klausiančiojo – ar jūs pasirašytumėte tokiais žodžiais? Mano pilietiškumo samprata man sako, kad aš jokiomis sąlygomis tokių žodžių nepasirašyčiau“, – tęsė KT pirmininkas.

D. Žalimas taip pat nurodė, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija labai aiškiai pasako, jog išskyrus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu ir Lietuvos Respublikos, ir kitos valstybės pilietis. „Tai yra išimtis, o (…) išimtis negali būti platesnė už taisyklę“, – sakė Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas.

Informacijos šaltinis: www.delfi.lt.